Sausros ir besniegė žiema „nualino“ Dusios ežerą

Data

2020 04 30

Įvertinimas
0
Dusia_2020_04_30_20_cm.JPG

Du paskutiniai sausringi metai ir besniegė žiema stipriai „nualino“ Dusios ežerą, per šį laikotarpį vandens lygis nukrito 60 cm. Atsivėrusiu smėlėtu paplūdimiu, kurio plotis vietomis siekia 5 metrus, žingsniuoja vis daugiau parko lankytojų. Stipriai nuseko vanduo ne tik Lietuvos upėse, bet ir balinių vėžlių gyvenamose sekliose kūdrose bei pelkėse.

Kasmet pavasarinio ledo ir sniego tirpsmo vanduo pakeldavo Dusios ežero vandens lygį 15-32 cm aukštyn ir taip atstatydavo šiltuoju metų laiku prarastas vandens atsargas. Šiemet per vasarį ir kovą keletu centimetrų pakilęs vandens lygis jau pradėjo kristi.

Tikėtina, kad metų pabaigoje Dusios ežero vandens lygis priartės prie matuoklės 0 cm ribos. Tokią tendenciją rodo 2003 ar 2009 metų duomenys, kai vidutinis balandžio mėnesio vandens lygis buvo 9 cm žemesnis nei šiemet. 2003 metais metinis kritulių kiekis buvo mažesnis, o 2009 - didesnis nei daugiametis vidurkis.

Pastarųjų kelių metų hidrologinė situacija rodo, jog klimato krizė yra reali problema jau šiandien. Ateičiai klimatologai prognozuoja, jog sausros ir stiprios liūtys taps vis dažnesnės, kaip ir kiti ekstremalūs atmosferiniai reiškiniai.