Į gamtą grįžta baliniai vėžliai

Data

2022 06 16

Įvertinimas
1
vezl_islydetuves_2022.jpg

Metelių regioniniame parke birželio 17 d. atgal į gamtą sugrįšta 45 baliniai vėžliukai ir 67 raudonpilvės kūmutės. Šios saugomos rūšys įrašytos į Lietuvos Raudonąją knygą, jas gamtoje pastebėti sudėtinga.

Išlydėtuvės Metelių regioninio parko lankytojų centre (Seirijų g. 2, Meteliai, Lazdijų r. sav.) prasideda 12 val. ir truks tik vieną valandą. Renginyje bus galima pamatyti lietuviškus vėžliukų ir raudonpilvių varlyčių jauniklius, pabendrauti su Metelių regioninio parko direkcijos ir Lietuvos zoologijos sodo specialistais, užduoti klausimus apie vėžlius, varles, jų gyvenimo būdą, grėsmes jų išlikimui ir darbus.

Gausėjant balinių vėžlių populiacijai gamtoje, regioninių parkų darbuotojams vis lengviau surasti balinių vėžlių kiaušinių dėtis, iš kurių išsiritusiais vėžliukais pirmaisiais, sunkiausiais, jų gyvenimo metais rūpinasi Lietuvos zoologijos sodo specialistai. Paimami netinkamose vietose sudėti kiaušiniai ar jau išsiritę lizduose tūnantys vėžliukai, pavyzdžiui netoli kelio, dirbamų laukų ir pan., nes ten likę gali būti sunaikinti.

Kiek sunkiau sekasi surasti po vandeniu besislepiančius raudonpilvių kūmučių ikrus, ypač po užsitęsusių vasarų sausrų. Tačiau pernai jų buvo išaugintas ir paleistas rekordinis skaičius, net 318.

Lietuvos zoologijos sodas kartu su  Metelių ir Veisiejų regioninių parkų direkcijomis projektus balinių vėžlių ir raudonpilvių kūmučių populiacijoms išsaugoti ir pagausinti vykdo jau daugiau kaip 10 metų. 

Jei atvyksite iki Metelių regioninio parko, siūlome susipažinti ir su kitomis jo vertybėmis: apžiūrėti didžiųjų Pietų Lietuvos ežerų dubumos kraštovaizdį, kuriame ežerus Dusią, Metelį ir Obeliją supa smėlingos paežerių kopos ir pelkutės, iš pietų pusės juosia įspūdingos aukštų kalvų virtinės. Nuostabi šio kraštovaizdžio panorama, ežerų platybės atsiveria nuo Žagarių kalvų, nuo Prelomčiškės piliakalnio. Vieninteliame Lietuvoje Trako miške auga bekotis ąžuolas. Parko lankytojų centre gausu edukacijų tiek vaikams, tiek suaugusiems.

O tie, kurie negalės dalyvauti renginyje, birželio 17 d. 12 val. kviečiami stebėti tiesioginę renginio transliaciją su LRT Radijų laidų vedėju, žurnalistu Ignu Krupavičiumi Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Facebook paskyroje.