Vykdyti balinių vėžlių tyrimai

Data

2021 08 06

Įvertinimas
0
str_08_06_vezlys.png

Metelių regioninio parko direkcija bendradarbiaudama su Vytauto Didžiojo universitetu pradėjo mokslinius tyrimus didinat balinių vėžlių ištirtumą Lietuvoje. VDU molekulinės biologijos ir biotechnologijos magistro studentės Karolina Lukošiūtė ir Monika Brimaitė kartu su Lietuvos zoologijos sodo šaltakraujų gyvūnų skyriaus vedėja Alma Pikūniene ir vyr. herpetologe Rasa Jautakiene bei Metelių regioninio parko vyr. specialistės Ingos Čitavičienės pagalba atliko morfometrinius matavimus dešimties mėnesių balinių vėžlių jaunikliams. Gauti rezultatai buvo aprašyti ir palyginti moksliniame straipsnyje BIOLOGIJA 2021 Vol. 67. No. 2. žurnale „Europinio balinio vėžlio (Emys orbicularis) (L., 1758) morfometriniai matavimai Lietuvoje“.

Buvo atlikti įvairių kūno dalių ilgio matavimai 25 balinių vėžlių jaunikliams. Atlikus europinių balinių vėžlių morfometrinius matavimus, pastebėta, kad balinių vėžlių morfometriniai rodikliai priklauso nuo gyvenamosios vietovės: patinėliai iš Juodabalės zoologinio draustinio yra mažesni, o patelės didesnės už patinus ir pateles iš Kučiuliškės herpetologinio draustinio. Vienas iš veiksnių darančių įtaką balinių vėžlių dydžiui yra skirtingos buveinės. Taip pat Lietuvos balinių vėžlių matavimai buvo lyginami su vidurio Italijos baliniais vėžliais, kadangi amžiaus grupė buvo artimiausia. Rezultatai parodė, jog tai gali būti skirtingi Emys orbicularis porūšiai, kadangi tokie dideli dydžių skirtumai nėra įmanomi. Lyginant morfometrinius rodiklius su vakarų Lenkija, pastebima, jog Lietuvos baliniai vėžliai yra mažesni už Lenkijos.

Kiti faktoriai galintys lemti dydžių skirtumus gali būti dėl genotipo, karapakso anomalijų ar skirtingų buveinių sąlygų, bet reikia atlikti tolimesnius tyrimus norint išsiaiškinti konkrečias priežastis.

Daugiau apie tai galite paskaityti straipsnyje (angliškai):
https://www.lmaleidykla.lt/ojs/index.php/biologija/article/view/4455